Artikelen Skûtsjekrant 2026IFKSVan alles

De potige Jongens zitten wat achterop

Wytze Kelderhuis

Bij het skûtsjesilen speelt het bedienen van de grootschoot een zware en cruciale rol. Een skûtsje heeft grote zeilen en er staat veel kracht op de schoten, waardoor de mannen aan de grootschoot mede bepalen hoe hard en stabiel het schip vaart. Wytze Kelderhuis (32), die zijn debuut maakt op het Hindelooper skûtsje Singelier, is één van de bemanningsleden die de grootschoot – het dikke touw aan het grootzeil achter op het dek – bedient.

Wytze Kelderhuis (Singelier, C‑klasse IFKS): ‘De potige jongens zitten wat achterop’

Wytze Kelderhuis maakt dit seizoen zijn debuut op het Hindelooper skûtsje Singelier van schipper Sjoerd Keizer. Daarmee is de 32‑jarige Hylper rookie aan de grootschoot in een relatief jong en onervaren team. Aan zeilervaring ontbreekt het hem echter niet.

Kelderhuis werkt bij de marine, waar hij actief is binnen de technische dienst. “Ik heb verschillende functies gehad, op fregatten gevaren en bij de landingsvaartuigen gewerkt. Daardoor was ik vaak van huis. Inmiddels heb ik een walfunctie en daardoor meer tijd voor hobby’s zoals dit.”

In zijn vrije tijd zeilde hij veel met zijn vader en andere familieleden. “Door mijn werk bij de marine heb ik veel ervaring op het water en ik heb alle vaarbewijzen. Met de Friendship van mijn vader zeil ik samen met mijn vriendin regelmatig naar Terschelling. Maar skûtsjesilen is echt een heel nieuwe ervaring.”

Zijn vader Wilt Kelderhuis was al jarenlang betrokken bij het skûtsjesilen, al voer hij zelf nooit mee. “Mijn vader vond het prachtig en is altijd nauw betrokken geweest bij het skûtsjesilen. Hij verzorgde jarenlang het walcommentaar bij de A‑klasse van de IFKS voor de mensen op de dijk. Dan krijg je er van huis uit vanzelf iets van mee.”

Achterop het skûtsje

Zo kwam Kelderhuis in 2026 terecht op de Singelier, het grootste skûtsje van de C‑klasse. “Het is de sfeer en het hoort bij de Friese identiteit. Daar heb ik veel affiniteit mee,” vertelt hij. Hij kende schipper Keizer al. “Ik wist dat hij mensen zocht en het leek me mooi om ook het skûtsjesilen eens te proberen.”

Op de Singelier werd hij ingedeeld als grootschootman. “Dat doe ik samen met Redmer de Vries, die vorig jaar ook al aan de grootschoot zat. Daarnaast hebben we nog een hulpje dat kan bijspringen als het hard waait. Dan moeten we soms stevig aan de bak.”

Voor zwaar werk draait Kelderhuis zijn hand niet om. “Ik ben van mezelf behoorlijk sportief en kom regelmatig in de sportschool. Daarom ben ik ook voor deze functie gevraagd. Het zijn toch vaak de potige jongens die achterop het skûtsje zitten. Het bevalt uitstekend en het geeft een kick om het samen te doen.”

Van onderaf opgebouwd

Keizer moest het team in 2025 vrijwel vanaf nul opbouwen en dat proces verloopt volgens Kelderhuis positief. “We realiseren ons dat we een zwaar skûtsje en een onervaren bemanning hebben. Maar we beschikken over een fanatiek team en het slaat aan. Het is belangrijk om een goede balans te vinden tussen ontspanning en focus op het zeilen.”

Het voormalige skûtsje van Koos Lamme eindigde in 2025 als dertiende, met twee top‑tienklasseringen. “Dat moet én kan beter. We willen er echt iets van maken en hebben geen zin om voor spek en bonen mee te doen. De ambitie is om hoger te eindigen dan vorig jaar, maar promotie is voorlopig nog wat te hoog gegrepen.”

Meer verhalen lezen uit de Skûtsjekrant? ga dan naar: https://skutsje.nl/category/artikelen-skutsjekrant-2026/

Alles lezen over de IFKS ga dan naar: http://www.ifks.frl

Show More

Related Articles

Geef een reactie

Back to top button